Rušení wifi

Rušení Wi-Fi signálu – nejčastější problém našich zákazníků

Často se na nás zákazníci obracejí s dotazy v souvislosti s pomalým připojením k internetu. Nejčastější příčinou potíží ale obvykle není porucha na síti TurboNET. Výrazné zpomalení internetu a výpadky způsobuje bezdrátová Wi-Fi síť, vytvořená pomocí domácího Wi-Fi routeru.

Ověřit si, zda by právě vaše domácí Wi-Fi síť nemohla stát za pomalým nebo nefunkčním připojením, je jednoduché:

Zkontrolujte veškeré konektory, zda nedošlo k jejich uvolnění, projděte veškeré kabelové spoje, kvůli možným poškozením.

Vyzkoušejte připojení kabelem přímo – pokud připojení přes kabel od modemu či gateway funguje, problém je v nastavení domácí sítě nebo ve Wi-Fi routeru.

Rychlosti internetu garantujeme na tzv. koncovém bodě (více informací ve Všeobecných podmínkách). Sami si můžete ověřit funkčnost připojením vašeho počítače kabelem přímo do modemu nebo gateway. Změřte rychlost připojení například pomocí webové stránky www.speedtest.net.

Pokud je rychlost připojení na koncovém bodě nízká, neváhejte se obrátit na telefonní číslo  +420 774 834 500.

Pokud je v případě připojení přes kabel rychlost odpovídající vašemu tarifu, problém bude v zařízení pro bezdrátové šíření internetu po vaší domácnosti, tzv. Wi-Fi routeru.

Kromě nesprávně nastavené domácí sítě skrývá bezdrátový přenos úskalí v podobě rušení signálu či faktu, že starší routery už prostě neumožňují tak rychlý přenos.

Stále častěji evidujeme rušení signálu okolními Wi-Fi sítěmi a dalšími přístroji, které pracují na stejných frekvencích jako Wi-Fi router.

Wi-Fi je technologie, díky níž se můžete připojit k internetu kdekoli, kde je dostupný mikrovlnný signál vysílaný přístrojem zvaným Wi-Fi router. Tento signál se šíří volně vzduchem ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz nebo 5 GHz, což jsou volná pásma definovaná Českým telekomunikačním úřadem. V nejčastěji využívaném pásmu 2,4 GHz nepracují jen Wi-Fi zařízení. Tím, že je toto pásmo bezlicencované (za vysílání se nemusí platit žádné poplatky), komunikaci v něm provádí i mnoho dalších přístrojů, například:

dětské chůvičky, bezdrátové reproduktory, bezdrátové telefony

Při současné dostupnosti routerů pro vytvoření bezdrátové sítě a s nárůstem bezdrátových zařízení v každé domácnosti je však nejčastějším rušivým elementem hustota okolních Wi-Fi sítí, které se vzájemně perou o své místo ve vysílacím pásmu.

Wi-Fi síť je pouze doplňkovou možností pro bezdrátové připojení telefonů nebo tabletů určenou pro nenáročné. Pro datově náročnější operace (stahování, sledování videí, online hry, skype, nahrávání fotografií) připojte kabel.

Alternativou ke kabelovému připojení je pořízení kvalitního routeru pracujícího nejen na frekvenci 2,4 GHz, ale i 5 GHz (ceny se pohybují okolo 1 000 kč)

Krátkodobým řešením může být pro řadu uživatelů i přepnutí stávajícího routeru na jiný vysílací kanál podle toho, který je nejméně vytížen. Informace o vytíženosti jednotlivých kanálů vám poskytne některá z volně dostupných aplikací.

Android: NETGEAR WiFi Analytics, Wifi Analyzer